Lasse Ringhofer arbejder med IPR inden for følgende industrier:
Lasse Ringhofer
European Patent Attorney, CDPA, UPC Representative
MSc Biology
Lasse har været en del af vores Life Science & Chemistry team siden 2012 og har omfattende teknisk ekspertise inden for immunologi, bioteknologi, molekylærbiologi, farmaceutiske produkter og fødevareteknologi. Han arbejder overvejende med internationale klienter, primært fra Asien, samt danske universiteter og startups. Med mere end 20 års erfaring er Lasse meget rutineret i de forskellige aspekter af IPR, især inden for patenterbarhedsvurderinger samt udarbejdelse og myndighedsbehandling af patentansøgninger ved European Patent Office (EPO).
Ud over at være European Patent Attorney, så er han certificeret til at repræsentere klienter ved den fælles europæiske patentdomstol (UPC).
Siden 2014 har Lasse været del af Plougmann Vingtofts Asian Desk og har rejst meget i Kina, Sydkorea og Japan. I kraft af dette har han udviklet et stærkt netværk af asiatiske klienter og forretningspartnere.
Før han kom til Plougmann Vingtoft, arbejdede han hos en anden stor IPR-virksomhed i København i 10 år.