Mobile: +45 61 10 21 43
Email: ntf@pv.eu

Natasja Toft Furman arbejder med IPR inden for følgende industrier:

Natasja Toft Furman

Patent Attorney, CDPA

MSc Molecular Medicine

Natasja er en del af vores Life Science & Chemistry team, hvor hun anvender sin omfattende viden inden for molekylærbiologi, immunologi, (epi)genetik, bioteknologi og organisk kemi, samt sygdomslære til at rådgive universiteter, startups, SMV’er og store virksomheder.

Hun har særligt udviklet en faglig ekspertise inden for vacciner, herunder vaccineadjuvanser, cancerbehandling, infertilitetsbehandling, nedbrydning af plastik, CO2-fangstprocesser samt nye metoder til lægemiddellevering, herunder nye nanopartikelsammensætninger.

Hos Plougmann Vingtoft arbejder Natasja med alle aspekter af IPR, men har især fokus på udarbejdelse af patenterbarhedsvurderinger, patentansøgninger, behandling af disse og evalueringer, herunder Freedom to Operate (FTO) analyser og patentovervågninger, primært inden for life science og pharma. Derudover har Natasja erfaring med udarbejdelse og indlevering af supplerende beskyttelsescertifikater (SPC) og pædiatrisk forlængelse af supplerende beskyttelsescertifikater.

Natasja har en baggrund inden for molekylær medicin, hvor hun blandt andet har forsket i krydsfeltet mellem cancer og immunsystemet.

Hun har været en del af Plougmann Vingtoft siden 2022.