Beskyt dine rettigheder
Munich Copenhagen Aarhus Oslo
COP15 åbner for debatten om klimaforandringer og patenter
4. december 2009

COP15 konferencen i København har  øget interessen for grønne teknologier/cleantech. Især patenters rolle i udviklingen og overførslen af cleantech for at løse klimaforandringer er blevet stærkt debatteret op til den femtende COP15 konference. På trods af et øget antal analyser på området findes der dog endnu ikke et tilstrækkeligt empirisk materiale til at foretage velbegrundede og objektive beslutninger.

Som en hjælp til at bygge bro over kløften mellem beviser og politik har FN’s Miljøprogram og Miljøorganisation (UNEP), det Europæiske Patentkontor (EPO) og det Internationale Center for Handel of Vedvarende Udvikling (ICTSD) udført en undersøgelse for at udvikle en metode der kan danne en solid platform for at analysere patenters rolle i udvikling og overførsel af cleantech. Hensigten er at lade resultaterne indgå i de igangværende internationale debatter.

Undersøgelsen består af tre indbyrdes afhængige dele. Den første del udgør kortlægning af teknologier for at identificere de teknologier der er relevante i forhold til kortlægning af patenter. Anden del udgør kortlægning af patenter og analyser som viser at der, i forhold til teknologier der bruger fossilt brændstof, har været en markant stigning i patentaktiviteten inden for grønne teknologier i de seneste år, og at patentaktiviteten indenfor alle relevante teknologier synes  at være domineret af Japan, Tyskland, Korea, Frankrig, UK og USA. Tredje del udgør en global spørgeundersøgelse vedrørende ledende virksomheder og organisationers fremgangsmåder i forhold til licensudstedelse af grønne teknologier. Målet er at opnå en bedre forståelse af omstændighederne bag teknologioverførsel.

Partnerorganisationerne vil præsentere deres metode og nogle af deres foreløbige resultater ved en begivenhed i forbindelse med den sidste dag af Copenhagen Climate Change Conference (18 december, Lokale 3). En fuld rapport over resultaterne er forefalden i første halvdel af 2010.

Mens Europa imidlertid stadig analyserer disse problemstillinger, er USA skredet til handling med et nyt initiativ til at fremme grøn teknologi. USA's Patent og Varemærkekontor (USPTO) vil søsætte et program der skal fremskynde behandlingen af bestemte cleantech-ansøgninger. Det betyder at anmeldte patentansøgninger inden for grønne teknologier bliver kvalificerede til at få speciel status og får fremskyndt behandlingen. Derved skærer  man op til et år af den tid det normalt tager at patentere disse teknologier. Tidligere patentering af disse teknologier gør det muligt for opfindere at sikre økonomisk støtte, skabe forretning og bringe vigtig grøn teknologi i brug hurtigere.

Programmet træder i kraft fra 8. december og løber over 12 måneder. Det betyder at ansøgere der er interesserede i fremskyndet behandling af deres cleantech-opfindelser ved USPTO har deres chance i en begrænset tidsperiode. Der er mulighed for at programmet forlænges alt efter dets effektivitet og feedback.

Du kan læse mere om vores cleantech team her  http://www.pv.eu/industries/cleantech, og om den europæiske undersøgelse her http://www.epo.org/topics/news/2009/20091125.html . Hvis du ønsker at vide mere omkring detaljerne i USPTO testprogrammet kan du finde mere information på USPTO’s website http://www.uspto.gov  eller via det føderale register http://www.uspto.gov/patents/law/notices/2009.jsp .